Siła kart: część 2
Podział wg J.W. Suligi






Siedmiostopniowy podział ważności kart

Jan Witold Suliga w swojej książce „Tarot Magów” mówi o siedmiostopniowym podziale kart i każdemu stopniowi przypisuje wartość liczbową jako wagę danych arkanów w rozkładzie.
Gdy początkujący tarocista już przyzwyczai się do tego, że karta karcie nierówna, pora by zacząć poważniej liczyć siłę arkanów. Czasem już tylko to pokaże, jak bardzo znaczący dla pytającego jest omawiany temat.
Mamy 7 szczebli w hierarchii ważności kart, każdy szczebel jest opisany wartością stopniową.
Poniżej przedstawiam siłę kart według J.W. Suligi. Interpretacje poszczególnych grup są mojego autorstwa, nie pochodzą z książki.

1. Karty transformacje – 12 stopni

Przez wielu tarocistów zwane są kartami-bramami wśród Arkanów wielkich.
Są to: Rydwan, Koło fortuny, Wieża, Śmierć i Świat.
Najmocniejsze z całej talii, zwiastują nam wydarzenia w życiu, które demolują spokój, w jakim się znajdujemy. Możemy potraktować je pozytywnie lub negatywnie, w zależności od pytania, rozkładu i sąsiadujących kart. Wśród nich są dwie karty najczęściej interpretowane pozytywnie (Rydwan i Świat), dwie zdecydowanie negatywnie (Wieża i Śmierć) oraz Koło fortuny, o którym mawia się, że „na dwoje babka wróżyła”, bo nigdy nie wiemy co się wydarzy, gdy kołem zakręcimy.
Rydwan – karta, w której zmieniamy życie obierając cel działań.Wymaga od nas samodzielności.
W położeniu pozytywnym znajdziemy tu zachętę do działania, w negatywnym – bezład, brak celu, czekanie aż coś się samo wydarzy i późniejsze poczucie, że życie nam przecieka między palcami.
Koło fortuny – karta, w której znajdziemy niespodzianki od losu. Niespodzianki dla nas miłe lub niemiłe.
W położeniu pozytywnym kręcimy kołem fortuny i liczymy na to, że coś dobrego sobie wykręcimy. W położeniu negatywnym czekamy w bezruchu aż los za nas coś załatwi, i nie rozumiemy, dlaczego nam nie wychodzi.
Wieża – karta, w której poddajemy się wydarzeniom niezależnym od nas. Te wydarzenia zmuszają nas do zmiany drogi do celu, przemyślenia celów, całkowitego odnowienia naszego spojrzenia na życie z pozycji osoby pozbawionej poczucia bezpieczeństwa.
W położeniu pozytywnym: straty, aczkolwiek bolesne przynoszą nam uwolnienie od zobowiązań, które nam ciążą. Utrata poczucia bezpieczeństwa jest jednocześnie początkiem nowej drogi, drogi którą sami sobie wybieramy. Od tej pory sami o sobie musimy stanowić. W położeniu negatywnym następuje całkowite zdemolowanie porządku życia, o który to porządek tak uparcie walczyliśmy przez ostatnie lata.
Śmierć – karta, w której musimy pogodzić się ze stratami. Korekta naszych działań z Wieży powinna tu znaleźć realizację.
W położeniu pozytywnym dostajemy od losu mądrość, że wszytko się kiedyś kończy i trzeba się z pewnymi aspektami życia pogodzić. Rozstanie z tym, co odeszło musi mieć miejsce w naszej psychice. Bez ostatecznego zakończenia spraw, które odeszły nie ruszymy do przodu. W znaczeniu negatywnym, Śmierć trzyma nas w przeszłości, z której nie umiemy się wyrwać.
Świat – karta, w której docieramy do celu. Możemy rzucić kotwicę i oficjalnie ogłosić koniec naszych starań. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania.
Pozytywne położenie daje jasny przekaz: tu jest nasze miejsce, tego chcieliśmy, osiągnęliśmy wszytko, o czym marzyliśmy w danym temacie. Znaczenie negatywne karty, to sugestia. że prosiliśmy o rzeczy, których wcale nie chcieliśmy. Pogrążeni w marzeniach zapomnieliśmy, że świat nie jest taki jak go sobie wyobrażamy, że zapomnieliśmy o innych i kierowaliśmy się w osiągnięciu celu tylko naszymi zachciankami.

2. Arkana Wielkich Wtajemniczeń – 10 stopni


 Są to pozostałe karty Arkanów Wielkich.

 

3. Asy – 7 stopni

Asy to początek każdego koloru, w nich otrzymujemy impuls do działania.

Asy mówią o otwarciu nowych dróg w życiu. Są kartami wymagającymi aktywności z naszej strony. Jeśli pojawiają się w niekorzystnym otoczeniu lub odwrócone, sugerują, że poprzez zaniechanie działań coś możemy przegapić.
As Buław – impuls do działania.
As Pucharów – nowe fascynacje (w tym fascynacje ludźmi).
As Mieczy – nowe idee.
As Denarów – nowe inwestycje.

4. Karty bramy – 5 stopni

Są to karty, które – podobnie jak Asy – otwierają coś przed nami, zwiastują wydarzenia lub nasze wewnętrzne przemiany podczas których możemy dokonać poważnych korekt w życiu: zmienić cel, do którego zmierzamy albo drogę do dawniej obranego. 

Są to:

Trójka Buław – podkreśla działania, które mają przyszłość. Doradza nam działać w sposób przemyślany, na podstawie dalekosiężnych planów a nie chwilowych zachcianek.
Piątka Pucharów – brama się otworzy gdy zdystansujemy się do naszych emocji i oddzielimy to, co chcemy mieć, od tego, co bezpowrotnie straciliśmy.
Ósemka Pucharów – otwarcie bramy prowadzi przez nabycie umiejętności zrezygnowania z rzeczy, które do tej pory były obiektem naszych pożądań lub przyzwyczajeń ale zatrzymują nas na starej ścieżce życia.
Szóstka Mieczy – aby rozpocząć nowy rozdział w życiu, trzeba zająć się rozwiązaniem dotychczasowych problemów, by nie ciążyły nam w przyszłości.
Ósemka Mieczy – brama ta sugeruje, że nawet w sytuacji, która wydaje się nam bez wyjścia, drobnymi próbami możemy doprowadzić do odwrócenia złego losu.
As Denarów – to inwestowanie w nowe pomysły, odnalezienie nowych wartości (nie tylko finansowych).
Szóstka Denarów – nauka zachowania równowagi między dawaniem a braniem.
Dziewiątka Denarów – mówi o tym, by cieszyć się z tego, co posiadamy. Czasem jednak materia za bardzo zajmuje nasze myśli, warto więc skończyć pogoń za pieniędzmi i skupić się na wartościach niematerialnych.
Dziesiątka Denarów – posiadane przez nas wartości nie wzięły się znikąd. Część z nich odziedziczyliśmy po przodkach, cześć wypracowaliśmy sami. Naszym obowiązkiem jest dbałość o to, co dostaliśmy i przekazanie tego następnym pokoleniom. To brama, która uzmysławia nam, jak ważny jest przepływ wartości z pokolenia na pokolenie. Mamy w tej karcie zatem nie tylko szacunek dla majątku i wartości naszych rodziców ale też i pojęcie patriotyzmu oraz przynależności kulturowej.

Szerzej o kartach bramach z obu części talii napiszę w osobnym artykule.

5. Dziesiątki i królowie – 3 stopnie

Dziesiątki  – koniec cyklu podstawowego
Dziesiątki to najwyższe karty wśród blotek. Są kartami granicznymi pomiędzy blotkami a kartami dworskimi,

Dziesiątka Buław – podsumowanie naszych działań z poprzednich kart. Teraz jedyne, co możemy zrobić, to wziąć na siebie odpowiedzialność za nie.
Dziesiątka Pucharów – pokazuje, że nasze stany emocjonalne powinny dążyć do poczucia spełnienia i podpowiada, że jest ono możliwe dzięki bliskim osobom.
Dziesiątka Mieczy – to koniec procesów intelektualnych. Podobnie jak przy Dziesiątce Buław, dostajemy od świata to, co mu daliśmy. Jeśli kogoś skrzywdziliśmy, my czujemy teraz poczucie krzywdy. Jeśli zaś nasze pomysły były nietrafione, trzeba jak najszybciej od nich odstąpić.
Dziesiątka Denarów – zebrane na przestrzeni pokoleń wartości można pomnożyć i przekazać dalej.

Króle – zakończenie dworu
Króle kończą dwory i oprócz tego, że pokazują mężczyzn w naszym życiu, to niezależnie od płci pytającego sugerują, jakiego rodzaju tkwi w nas pierwiastek męski. Oddają nas w sytuacjach decyzyjnych, w których trzeba czasem palnąć pięścią w stół i powiedzieć: „cisza, ja tu rządzę!”. To charakter naszego władztwa. Pokażą jak się zachowamy w sytuacjach ekstremalnych.

Król Buław – on tu rządzi! Jest dobrym organizatorem i urodzonym przywódcą. Ale czasem, gdy brakuje rąk do pracy sam może zakasać rękawy i zabrać się do roboty. To typowy macho, który nie pozwala sobie w kaszę dmuchać.
Król Pucharów – jego największym atutem jest kreatywność. Niestety, jako przedstawiciel żywiołu wody nie zawsze starcza mu wytrwałości, aby tę kreatywność przekuć w dzieło. Jest człowiekiem, pełnym pasji i namiętności. Jego działanie zależy od chwilowego nastroju.
Król Mieczy – jego idee dominują. Rozważając teorie komunikacji mówimy o takim opinion leader, czyli człowiek wyznaczający kierunek myślenia grup społecznych. Z założenia nie kieruje się uczuciami bo wszystkie zjawiska filtruje przez intelekt. Dlatego właśnie możemy postrzegać go jako osobę czasem bezduszną czy okrutną.
Król Denarów – typowy księgowy. Jego zadaniem jest chronić wartości, którymi włada. Nie będzie ich bezmyślne wydawał ani rozmieniał na drobne, wprost przeciwnie jego zadaniem jest pomnażanie. Oddanie mu swoich dóbr na przechowanie spowoduje zysk.

6. Pozostałe figury Małych Wtajemniczeń – 2 stopnie. 

 

 

Pazie: nadarzające się okazje
Paź Buław – przynosi nam okazje do działania, do sprawdzenia się w praktyce.
Paź Pucharów – przynosi spotkania z ludźmi. Często pojawienie się takiej karty oznacza zaproszenie.
Paź Mieczy – pozwala nam skonfrontować wiedzę z innymi osobami, wypróbować ją w praktyce.
Paź Denarów – pokaże ile naprawdę są warte zasady, jakie wyznajemy, czy nasza praca jest godziwie wynagradzana, czy to, co zarabiamy jest adekwatne do naszych potrzeb.

Rycerze: sposoby realizacji
Rycerz Buław – wymaga od nas aktywności zwłaszcza fizycznej.
Rycerz Pucharów – wymagane jest zaangażowanie emocjonalne.
Rycerz Mieczy – pokazuje sytuacje, w których potrzebna jest wojna na argumenty.
Rycerz Denarów – istnieje potrzeba zaangażowania finansowego lub działamy podkreślając wyznawane przez nas wartości.

Królowe: wsparcie
Królowa Buław – oferuje wsparcie w działaniach, jednocześnie wprowadzając element konkurencji.
Królowa Pucharów – oferuje wsparcie emocjonalne, zrozumienie i empatię ale sama też będzie chciała wesprzeć się na nas.
Królowa Mieczy – oferuje wsparcie intelektualne, w tym potrafi wysłuchać, ale też surowo ocenia.
Królowa Denarów – gromadzi dobra i cechuje się hojnością.


7. Blotki z Arkanów Mniejszych – 1 stopień



Najniżej punktujemy pozostałe karty, nie umieszczone w poprzednich stopniach.

Byłoby nie w porządku, gdybym nie umieściła na blogu recenzji książki, którą się wspierałam pisząc ten artykuł. Recenzja niedługo. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Łączna liczba wyświetleń